Občanské sdružení Mlžná komora Gymnázia Opatov

Občanské sdružení Mlžná komora Gymnázia Opatov sdružuje studenty se zájmem o fyziku a chemii a jeho cílem bylo postavení zařízení oceněného Nobelovou cenou za fyziku – „Wilsonova Mlžná komora“ pro sledování radioaktivního pozadí a radioaktivních přeměn. Cílem našeho sdružení bylo sestavit zařízení s nízkým rozpočtem, ale ve vysoké kvalitě, což se také podařilo.

Něco málo z historie

Příběh našeho projektu je blízce spjat s Gymnáziem Opatov na Praze 11. Autor projektu, tehdy šestnáctiletý Ondřej Zbytek přišel na podzim roku 2011, s nápadem postavit si vlastní unikátní přístroj, mlžnou komoru. S tímto nápadem seznámil své spolužáky a vedoucího kabinetu chemie Mgr. Jana Bauera, našeho dnešního předsedu.Sedm studentů nápad zaujal a stali se později zakládajícími členy občanského sdružení. Jeho založení bylo z legislativních důvodů nezbytné, neboť takovýto neziskový projekt není možné vést pod hlavičkou školy.

Občanské sdružení Mlžná komora Gymnázia Opatov bylo založeno 19. dubna roku 2012.

Přišla obtížná, ale velmi důležitá část shánění finančních prostředků. Naivně jsme se obrátili přednostně na státní instituce, například na Grantovou agenturu ČR, či společnost ČEZ, jejímž majoritním vlastníkem je taktéž stát. Protože jsme pro ně pravděpodobně nepředstavovali dostatečně důvěryhodného partnera, odmítli nás. Po dalších několika neúspěšných žádostí o podporu, jsme byli nuceni se obrátit na soukromý sektor.

Čeští podnikatelé měli paradoxně pro náš projekt větší pochopení. S postupem času jsme narazili na takové z nich, kteří pro nás dnes již představují klíčové partnery. Dary těchto firem společně s dary rodičů ostatních studentů Gymnázia Opatov umožnily realizaci projektu. Mnohé firmy nám kromě finančních prostředků poskytly své produkty a služby za výhodnější ceny.

Na podzim roku 2013, tedy dva roky od nápadu již započala samotná konstrukce zařízení, i když ještě ne v našich rukách. Chladicí jednotka, jádro mlžné komory, byla konstrukčně natolik složitá a náročná, že jsme si ji nemohli vyrobit sami. Měli jsme to štěstí, že firma Geotek měla zájem podpořit náš projekt zakázkovou výrobou chladicího systému. Po jeho dokončení jsme na stavbě mlžné komory pokračovali pouze my. Díky vysokému pracovnímu nasazení se nám podařilo mlžnou komoru v březnu roku 2014 dostavět.

Aby byla mlžná komora všem studentům, ale i veřejnosti, rozhodli jsme se postavit unikátní Stálou expozici mlžné komory ve vstupní hale Gymnázia Opatov. Oficiální otevření proběhlo 7. dubna 2014 za účasti známého české teoretického fyzika prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. a pánů ministrů Ing. Andreje Babiše a PhDr. Marcela Chládka, MBA.

Současní členové

Ondřej Zbytek

Ondřej ZbytekAutor projektu. Velmi aktivně se v posledních letech zajímá o českou vědu a školství. Je amatérským fanouškem dozimetrie a astronomie. Jeho koníčkem je pak světová filmová a seriálová tvorba. V roce 2013 se stal spolu s Ondřejem Svobodou laureátem ceny Futura soutěže České hlavičky 2013.

Jan Bauer

Jan BauerČestný předseda našeho občanského sdružení a hlavní konstruktér. Jeho jméno je synonymem dobře odvedené práce. Sám je raritní sběratel televizí Tesla a vášnivý ochotník.

Ondřej Svoboda

Ondřej SvobodaKlíčový člen týmu starající se o hospodaření, facebook a webové stránky. Velmi aktivně se podílí na inovativní řešení v rámci konstrukce mlžné komory. Jeho koníčkem je problematika optimalizace linkového vedení hromadné dopravy v Praze. Upřednostňuje vždy koncepční a systémová řešení. V roce 2013 se stal spolu s Ondřejem Zbytkem laureátem ceny Futura soutěže České hlavičky 2013.

Tomáš Hyršl

Tomáš HyršlNepostradatelný člen týmu zajišťující právní stránku našeho projektu, zejména v oblasti daní a darů. Kromě mlžné komory je také aktivní v oblasti sportu, kde je trenérem mladých florbalistů. V roce 2013 úspěšně obhájil svoji práci v soutěži Cena děkana fakulty dopravní. Spolu s Petrem Knedlíkem a Valerym Mezentsevem v roce 2013 úspěšně reprezentoval školu ve fotbalovém týmu Opatovští kanonýři.

Petr Knedlík

Petr KnedlíkDůležitý článek týmu, který zajišťuje pro náš projekt veškeré grafické činnosti, včetně technických nákresů a vizualizací. Ve svém volném čase se věnuje zejména hudbě, především produkci elektronické hudby spojenou s hraním na elektrickou kytaru, či syntezátor. V roce 2013 úspěšně reprezentoval školu spolu s Valerym Mezentsevem a Tomášem Hyršlem ve fotbalovém týmu Opatovští kanonýři.

Jana Strupková

Jana StrupkováBezkonkurenčně nejkrásnější členka našeho týmu. Kromě samotné konstrukce se stará o náš pracovní deník a provádí fotodokumentaci projektu. Je vášnivou čtenářkou světové beletrie. Jako amatérská sportovkyně nadšeně sleduje všechny úspěchy českých reprezentantů. Potrpí si na kvalitní spánek a dobré jídlo, které ráda doprovodí českým pivem.

Valery Mezentsev

Valery MezentsevJediný člen týmu, který není přímo zapojen do konstrukce. Stará se především o organizaci týmu a průzkum konkurenčních projektů. Rád vyhledává nové inovativní trendy, které by mohly obohatit náš projekt. Aktivně se zajímá o makroekonomii a teorii podnikového řízení. Jeho velkým zájmem je světová kinematografie a hudba. Spolu s Petrem Knedlíkem a Tomášem Hyršlem v roce 2013 úspěšně reprezentoval školu ve fotbalovém týmu Opatovští kanonýři.